Animárcius

2016. márc. 1-4., Apáczai ÁMK Művelődési Ház

Az Apáczai ÁMK Művelődési Ház és a Total Art Művészeti Egyesület

közös, az animáció műfaját népszerűsítő rendezvénysorozata

Projektünk társadalmi hatása

Az animáció nem csupán filmes technika, hanem a nevében rejlő jelentése szerint a teremtést ígérő, önálló műfaj. Kettős eredete a filmhez és az állóképhez köti, hiszen az életből kiemelt állóképek filmtechnikai módszerekkel történő életre keltésével valósul meg az új vizuális élmény, alkotás. A formai megoldásoknak ebből eredő gazdagsága alkalmassá teszi a műfajt arra, hogy a közoktatásban a vizuális nevelés és mindenekelőtt a médianevelés számára bőséges példával és feladattal szolgáljon. Az animációs feladatok többféle lehetőséget is nyújtanak ahhoz, hogy a média rendszerét és működését a fiatalok játékos formában, de a témához illő komolysággal kezdjék megismerni. Ezáltal az önálló alkotások a megszerzett örömöt ösztönzik, a tanulók építő kritikai magatartásának kialakulását támogatják. Segít abban, hogy átgondolják saját szerepelvárásaikat és felismerjék saját kommunikációs szükségleteiket és hiányosságaikat.

Foglalkozásaink keretében a tanulók megismerhetik a hagyományos rajzfilmkészítést eredeti rajzokkal, képekkel, technikával bemutatva. Lehetőséget kapnak többféle animációs trükk kipróbálására egyénileg és csapatmunkában is. Ezekkel a feladatokkal olyan szituációkat jeleníthetnek meg melyekkel a mindennapi életben is találkozhatnak, és játékosan kereshetik rá a megfelelő megoldást. És itt már túlmutat, a médiaoktatáson, az egyén szerepére és felelősségére is rávilágít.

A foglalkozások mellett a szakmából olyan személyiségeket hívtunk meg (Rófusz Ferenc Oscar-díjas rendező, Horváth Mária Balázs Béla-díjas, Katona József-díjas rendező, Vácz Péter rendező, 50 nemzetközi elismerés), akik életpályájukkal, munkásságukkal példaként szolgálhatnak. Három korosztály életszemléletébe, munkamódszerében tekinthetnek bele az érdeklődők – és itt már nem csak a diákoknak, hanem a szülőknek is szól. Témák: milyen kihívásokkal kellett szembenézni a 70-es, 90-es években és napjainkban, a technikai fejlődés mennyivel másabb megoldásokat, lehetőségeket kínált fel az alkotóknak.

Ezek az életpályák rámutatnak arra, hogy nem csak a tehetség kell egy-egy cél eléréséhez, hanem a kitartó és felelősségteljes minőségi munka is!

RÉSZLETES PROGRAM

március 1. kedd

9.00-12.00

„Pécsi Animáció Története” c. kiállítás – csoportos tárlatvezetéssel egybekötött rajzos foglalkozás

„Hogyan pereg a film” – technikai bemutató, az Apáczai ÁMK mozigépeinek megtekintése és cellulóz rövidfilmvetítés

A részvételhez előzetes bejelentkezés szükséges, a két témára 3-3 csoportot (10-15 fős), vagy osztott csoportban 3 osztályt tudunk fogadni.

14.00-15:30

“Honnan, hová, merre, meddig”

filmvetítéssel egybekötött beszélgetés Rófusz Ferenc

Kossuth- és Oscar-díjas, animációs filmrendezővel

A művész magával hozza az aranyszobrocskát is.

16.00-18.00

„Amiről a bábok mesélnek”

beszélgetés Horváth Mari, baranyai származású

Balázs Béla-díjas filmrendezővel a bábfilm-készítésről

Animációs filmek filmvetítése

A PTE Műszaki és Informatikai Kar Televíziós műsorkészítő képzésének hallgatói

gyakorlat keretében rögzítik a délutáni eseményeket.

március 2. szerda

14.00-16.00

„Nyuszi és őz” c. animációs film vetítése és

Interaktív beszélgetés Vácz Péter rendezővel

Hogyan készült a közel száz díjat besöprő film?

A film „főszereplőinek” bemutatása.

16.00-18.00

„Kockáról kockára”- Stop trükk műhely gyereknek

közreműködik:

bábmozgatás Pilári Gábor (MárkusZínház)

filmfelvétel: Orbán Kornél

Hozd magaddal kedvenc plüssfigurád, legyen ő az egyik szereplő!

március 3. csütörtök

„Pécsi Animáció Története” c. kiállítás

csoportos tárlatvezetéssel egybekötött rajzos foglalkozás

„Hogyan pereg a film”

technikai bemutató, az Apáczai ÁMK mozigépeinek megtekintése és cellulóz rövidfilm vetítés

15.00-18.00

„Okostojás” verseny – Sipos Tibor koordinálásával.

15.00-17.00

„Kockáról kockára”- Stop trükk műhely gyereknek

közreműködik: Kardos Andrea

filmfelvétel: Orbán Kornél

Gyere! Légy Te a főszereplő! Most Téged „stoppolunk”!

Jelenetek felvétele stop-trükk technikával.

8-14 éveseknek ajánljuk.

17.00-18.30

„Pereg a film” – válogatott, eredeti cellulóz filmek vetítése

válogat és vetít: Tóth Marcell mozigépész

március 4. péntek – „tüzes” tematikus nap

„Pécsi Animáció Története” c. kiállítás

csoportos tárlatvezetéssel egybekötött rajzos foglalkozás

„Hogyan pereg a film”

technikai bemutató, az Apáczai ÁMK mozigépeinek megtekintése és cellulóz-rövidfilm vetítés

10.00 szakember tűzvédelmi előadása

„Trombi és a Tűzmanó” c. sorozat epizódjainak vetítése

14.00-16.00

„Vigyázz a tűzzel” – a Baranya Megyei Katasztrófavédelem

„Trombi és a Tűzmanó” c. sorozat epizódjainak vetítése

rajzos foglalkozás a mese figuráinak animálásával

tűzhely-tűz imitáció

tűzoltókocsi-bemutató

A belépés minden programelemre díjmentes

A délelőtti csoportfoglalkozásokra bejelentkezés szükséges, a korlátozott helyek miatt a stop trükk műhelyre is ajánljuk az előzetes regisztrációt!

További információ és regisztrálás: ratkai.andrea@educentrum.hu e-mailcímen.

72/550-601, www.educentrum.hu/muvhaz; Animárcius Fb-esemény

Szervezők:

Total Art Nemzetközi Művészeti Egyesület

Apáczai ÁMK Művelődési Háza

Támogatók: PMJV Önkormányzat, Uránia mozi

Partnerek:  Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, MárkusZínház, Uránia mozi, PTE PMMK, RBNKRNL Cinematography, RPT Innoteq

Védnök: Dr. Őri László alpolgármester és Grób Gábor önkormányzati képviselő

Fővédnök: Csizi Péter országgyűlési képviselő

A műsorváltoztatás jogát fenntartjuk!