Új időpont! - DOBOZY Borbála csembalóművész estje

Koncerthelyszín: PTE Művészeti Kar Liszt Ferenc Hangversenyterem - Pécs, Zsolnay Negyed E22 épület 3. emelet

Az október 9-i hangverseny online közvetítésére 2020.12.21-én 19 órai kezdettel kerül sor.

Online jegyvásárlás: www.jegymester.hu
Személyes jegyvásárlás: a Zsolnay Örökségkezelő NKft. Infopontjain
– Zsolnay Kulturális Negyed
Látogatóközpont
Infopont & Shop a Boltok utcája végén
Vendégház recepció
– Művészetek és Irodalom Háza
– KultURÁN Infopont (Pécs, Ybl Miklós u. 7/2.)
– Kodály Központ jegypénztár
– 1 órával koncert előtt a Hangversenyterem bejáratánál

Különleges zenei csemegére csábítunk minden csembaló-muzsikát kedvelőt!

A koncert a 18. század zenei életének két fontos helyszínére kalauzol el bennünket: Bécsbe és Berlinbe. A császárvárosban működött a két kiváló cseh mester, Josef Antonin Štěpán és Leopold Koželuch. Az ugyancsak csehországi születésű Georg Anton Benda pedig a

porosz fővárosban élt egy ideig és Carl Philipp Emanuel Bach mellett az ott kialakult „érzékeny stílus” egyik legjelentősebb képviselője lett. A műsort Carl Emanuel Bach nagy tisztelője, Haydn remekbe szabott szonátája zárja.

Műsor:

J. A. Štěpán (1726-97): G-dúr szonáta Op. 3. No. 1.
Introduzione | Allegro | Andante non molto | Minuetto | Trio |Polonese |
Capriccio (Allegro molto) | Allegro assai

L. Koželuch (1747-1818): D-dúr szonáta Op. 1. No. 3.
Allegro con brio | Poco adagio | Rondeau (Prestissimo)

SZÜNET

G. A. Benda (1722-1795): G-dúr szonáta No. 8.
Allegro | Andante quasi allegretto | Andantino

C. Ph. E. Bach (1714-1788): 12 variáció a spanyol Foliára

J. Haydn (1732-1809): D-dúr szonáta Hob. XVI:37
Allegro con brio | Largo e sostenuto | Finale. Presto ma non troppo

DOBOZY Borbála felsőfokú csembalótanulmányait Zuzana Růžičková vezetésével 1976-ban a pozsonyi Zeneművészeti Főiskolán kezdte, majd a prágai Zeneakadémián folytatta nála, ahol kitüntetéssel diplomázott 1980-ban. A következő években a historikus előadói gyakorlatot tanulmányozta: először a salzburgi Mozarteumban Liselotte Brändle, Nikolaus Harnoncourt és Johann Sonnleitner irányításával. Itt szerezte meg második diplomáját, ugyancsak kitüntetéssel 1982-ben. Ezután még egy évig tanult a zürichi Zeneakadémián Johann Sonnleitner tanítványaként.
Pályájának meghatározó eseménye, hogy 1983-ban díjat nyert a belgiumi Brugge-ben rendezett, legrangosabbnak számító nemzetközi csembalóversenyen.
Kurzusokat tartott Magyarországon, Norvégiában, Németországban, Ausztriában, Fehéroroszországban, Szlovéniában, Szerbiában. 2005-2013-ig a franciaországi Thoiryban évente megrendezésre kerülő „Brillamment baroque” régizenei kurzus tanára volt.
Európa legtöbb országában és az USA-ban koncertezett, rádió-, TV- és lemezfelvételeket készített.
A legnevesebb fesztiválokon szerepel, mint például a Budapesti Tavaszi Fesztivál, a Salzburgi Ünnepi Játékok, a Bergeni Fesztivál, vagy a Concentus Moraviae.
Dobozy Borbála művészi tevékenysége középpontjában Johann Sebastian Bach életműve áll: szinte minden csembalóra írt kompozícióját eljátszotta, beleértve összes zenekari és kamaraművét is. 2010-ben Csehországban megjelent Goldberg Variációk-felvétele komoly elismerést váltott ki. Emellett előszeretettel tűzi műsorára alig ismert, vagy teljesen elfelejtett mesterek zenéjét (G.Th. Muffat, J. A. Benda, Chr. Schaffrath). Repertoárja szinte az egész csembalóirodalmat felöleli, beleértve a 20. századi és a kortárs zenét is. Több magyar zeneszerző – Arányi-Aschner György, Balázs Árpád, Hidas Frigyes és Hollós Máté – komponált már számára műveket, így számos ősbemutató fűződik nevéhez.
Zsűritagja volt a 2000-es lipcsei, a 2001-es bruggei és a 2012-es prágai nemzetközi csembalóversenyeknek.
A Magyar Bach Társaság alapító tagja.

1993-ban az ő irányítása alatt jött létre a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Szegedi Tagozatán a csembaló főtanszak, ahol az első években tanított.
A Liszt Ferenc Zeneakadémia habilitált docense, tanszéki csoportvezető.

Gottlieb Muffat műveit tartalmazó albuma (Componimenti musicali per il cembalo) 1992-ben elnyerte a Hamburgi Német Lemezkritikusok Díját.
2011-ben Liszt Ferenc-díjat kapott.
2012-ben az V. kerület Belváros-Lipótváros Érdemkeresztjével tüntették ki.
2013-ban Summa cum laude minősítéssel DLA doktori fokozatot szerzett.
2019 óta a Magyar Művészeti Akadémia Zeneművészeti Tagozatának rendes tagja.

„Georg Anton Benda és csembalószonátái” című disszertációja magyar és cseh nyelven könyvalakban is megjelent a Magyar Kultúra Kiadó gondozásában.

Jegyár: Teljes árú jegy: 2000 Ft., PTE Polgár jegy: 1000 Ft, PTE MK dolgozók és hallgatók számára szakmai jegy: 500 Ft, Nyugdíjas jegy: 500 Ft
Kamarakoncert-sorozat