Ugrás a tartalomra

Ivica GABRIŠOVÁ fuvolaművész és Petra ADAMOVÁ zongoraművész estje

Az esemény ideje:   -  
Koncerthelyszín: PTE Művészeti Kar Liszt Ferenc Hangversenyterem - Pécs, Zsolnay Negyed E22 épület 3. emelet



A hangverseny a Potenton Alapítvány, a PTE MK ZMI, és az MTA Pécsi Akadémiai Bizottság Művészeti Munkabizottságának közös szervezésében valósul meg. Támogatja az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő.

 
 
   

 

A CAMERATA  BÉRLET HANGVERSENYE

Bérletek válthatók szeptember 24-ig online a www.jegymester.hu oldalon, vagy a Zsolnay Örökségkezelő NKft. jegyértékesítő pontjain.

A bérletről bővebben: https://potenton.hu/hu/hirek/camerata-brlet-2021-sz

 

 

Online jegyvásárlás: www.jegymester.hu
Személyes jegyvásárlás:

a Zsolnay Örökségkezelő NKft. Infopontjain
– Zsolnay Kulturális Negyed
Látogatóközpont
Infopont & Shop a Boltok utcája végén
Vendégház recepció
– Művészetek és Irodalom Háza
– KultURÁN Infopont (Pécs, Ybl Miklós u. 7/2.)
– Kodály Központ jegypénztár
– 1 órával koncert előtt a Hangversenyterem bejáratánál

 

 

MŰSOR:

Dušan MARTINCEK: Concertino
Henri DUTILLEUX: Szonatina
Tadeaš SALVA: Ballada szóló fuvolára
Carl REINECKE: Sonata undine


Dušan Martincek (1963-2006) szlovák zeneszerző zenéje a 19. század és a 20. század elejének hagyományaiból merít. Különösen Szkrjabin, Rahmanyinov és Prokofjev stílusa hatott rá. Pályája kezdetén főként olyan klasszikus formákat alkalmazott, mint a fúga, a téma variációkkal és a szonátaforma. 1980-ban írt Concertinója közvetlenül nagy stílusváltása előtt született. Az 1980-as évek elejétől műveiben a meglévő zenei technikákból alkotott új zenei nyelv dominál.
Henri Dutilleux (1916-2013) d’Indy, Sztravinszkij és Roussel műveit elemezve indult el saját pályáján. Bartók későbbi műveivel, illetve Schönberg, Berg és Webern darabjaival csak a világháború után ismerkedett meg. Duitelleux előszeretettel komponált fúvós hangszerekre, fuvolaszonatinája 1943-ban készült. A mű Ravel, Debussy és Roussel hatását mutatja, mely zenei nyelvet Dutilleux később elutasította.
Tadeaš Salva (1937-1995) szintén szlovák zeneszerző. Műveire a lengyel iskola – Lutosławski – gyakorolt mély hatást, zenei szókincse mégis rendkívül egyéni. Esztétikája legtisztábban érzelmes balladáiban kerül felszínre, amelyek eredetiségét az archaikus szlovák népi stílus és az avantgárd kompozíciós technikák szintézise adja. Szólófuvolára készült balladáját 1977-ben komponálta.
Carl Reinecke (1824-1910) a zeneesztétika szempontjából konzervatív álláspontot foglalt el. A bécsi klasszikusok, mindenekelőtt Mozart jelentették a legfőbb példát számára. Zongoraszerzőként Schumannhoz állt közel, a hangszer finomságainak ismerete széles körben megbecsült szerzővé tette. Romantikus fuvolaszonátáját 1885-ben alkotta.

 

 

 

 

Ivica GABRIŠOVÁ 1976-ban született Pozsonyban, Szlovákiában. A pozsonyi Állami Konzervatórium elvégzése után tanulmányait a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémián folytatta Csetényi Gyula professzor osztályában. Diplomája után a salzburgi Universität Mozarteumban tanult tovább a nagy művésznél és pedagógusnál, Michael M. Koflernél. Előadóművész mesterdiplomájának megszerzését követően, 2005-ben posztgraduális képzésben fejezte be tanulmányait ugyanezen intézményben.
Doktori fokozatot szerzett a Besztercebányai Művészeti Akadémián a 18. századi német barokk fuvolairodalom díszítéseiről írt disszertációjával.
Már a konzervatóriumi tanulmányai alatt számos szólóestet adott, valamint a konzervatióriumi zenekar szólistájaként léphetett fel a Szlovák Filharmonikusok Hangversenytermében.
2001 és 2003 között Ivica lehetőséget kapott, hogy a Müncheni Filharmonikusok  Zenekari Akadémiájának tagja legyen, ahol nagyszerű művészekkel és kiváló, világhírű karmesterekkel működhetett együtt.
Jelenleg szólistaként és több kamarazenei együttes és zenekar tagjaként tevékenykedik. A Szlovák Rádió Zenekarával komoly együttműködése van. Számos élő/közvetített köncertet adott a Szlovák Rádió számára. A Duo Cordefiato fuvola és gitár formáció tagjaként "Pictures" néven kamarazenei lemezt jelentetett meg. Együttműködik az Opera Ingonita-val, a Virtuosi Brunesis, a Czech Virtuosi és más kamaraegyüttesekkel. 2016–2018 között a Szlovák Filharmonikus zenekar tagja.
Szólistaként gyakran koncertezik többek között a Schengeni Kamarazenekarral, a Banska Bystrica Állami Operaház Zenekarával, a Capella Istropolitana-val.
A szlovákiai FLAUTIADA fiatal fuvolaművészek nemzetközi fuvolaversenyének igazgatója. A Flautiada szervezet a versennyel együtt koncerteket, szemináriumokat és workshopokat is szervez diákoknak és tanároknak. Szlovákián kívül is tart mesterkurzusokat: többek között a Lodzi Egyetemen, a Zágrábi Zeneakadémián s az Ostrava Egyetemen.
A pozsonyi Egyházi Konzervatórium tanára, ahol  fafúvós és vonós hangszerek tanszékét vezeti, valamint a Besztercebányai Művészeti Akadémián is tanít fuvola főtrgyat.
Koncertezett Szlovákiában, Csehországban, Magyarországon, Ausztriában, Horvátországban, Szlovéniában, Romániában, Nagy-Britanniában, Németországban, Finnországban, Franciaországban, Japánban és Kínában.

 


Petra ADAMOVÁ a pozsonyi Zeneművészeti és Színművészeti Akadémián szerzett zongora diplomát Daniela Varínska osztályában. Már egyetemi tanulmányai alatt elkötelezte magát a kamarazene mellett, különösen a fúvós hangszerek repertoárjának tanulmányozása érdekelte; kamarakoncert-sorozatok részeként a Szlovák Filharmonikus Zenekar, valamint a Szlovák Nemzeti Színház tagjaival koncertezett Szlovákia-szerte.
Kamara-formációkkal részt vett a nemzetközi Prágai Tavasz versenyen, valamint versenyeken Pécsett, és a csehországi Brnóban. Londoni tanulmányai befejeztével (1997-1998) a pozsonyi British International School-ban tanít zongorát. 2011 óta a pozsonyi Egyházi Konzervatóriumban is tanít, ahol jelenleg az Opera Stúdió valamint az Ivica Gabrišová fuvolatanszakával való közös munka áll a középpontban. Rendszeres zongorakísérője a besztercebányai Flautiada nemzetközi fuvolaversenynek és a modrai Visegrádi Zenei Ifjúsági Akadémiának.

 

 

 

Jegyár: Teljes árú jegy: 2000 Ft., PTE Polgár jegy: 1000 Ft, PTE MK dolgozók és hallgatók számára szakmai jegy: 500 Ft, Nyugdíjas jegy: 500 Ft
Kamarakoncert-sorozat