|
Grafikusművész osztatlan képzés, tervezőgrafika szakirány
Alkalmassági vizsga Otthonról hozott munkák bemutatása. A grafikusművész szak, tervezőgrafika szakirányán az alkalmassági vizsga célja a jelölt forma- és arányérzékének, vizuális nyelvi kifejezőképességének, vizuális kreatív képességeinek, felmérése otthonról hozott munkák bemutatása alapján. Bemutatandó: tanulmányrajzok (fej, akt), szakmai jellegű (tervezőgrafikai) munkák mappában, minimum 10, maximum 20 munka. Az alkalmassági vizsga értékelése: megfelelt / nem felelt meg
Gyakorlati felvételi vizsga A grafikusművész szak, tervezőgrafika szakirány szakon a felvételi vizsga célja: az alkalmassági vizsga felmérési eredményei után, a jelölt forma, szín- és téralakító, kompozíciós képességének, a vizsgált jelenségek értelmezése terén, valamint a vizuális nyelvi kifejezésmódok alkalmazása terén tanúsított érzékenységének, egyéni tervezőművészi (tervezőgrafikai) invencióinak, művészettörténeti, kortárs autonóm és tervezőművészeti tájékozottságának, a tervezőművészi pályára való alkati alkalmasságának felmérése, szakmai gyakorlati (rajz, festés, kreatív szakmai feladatok) valamint szóbeli (pályaalkalmassági beszélgetés) és írásbeli vizsga alapján. A pályaalkalmassági beszélgetés során a jelölt mutassa be tájékozottságát a kortárs autonóm és tervezőművészet területén és bizonyítsa alkalmasságát a tervezőművészi pályára.
1. A szakmai gyakorlati vizsga részei: Fejtanulmány (maximum: 50 x 70 cm) szabadon választott technikával Aktrajzolás (maximum: 70 x 100 cm) szabadon választott technikával Kreatív, szakmai (tervezőgrafikai) gyakorlati feladatok
2. A szóbeli és az írásbeli vizsga részei: Művészettörténeti, kortárs autonóm és tervezőművészeti ismeretek (írásbeli, teszt) Otthoni munkák bemutatása: tanulmányrajzok (fej, akt), szakmai jellegű (tervezőgrafikai) munkák mappában.(minimum 20, maximum 30 munka). Pályaalkalmassági beszélgetés (a jelölt általános műveltségének, és a tervezőművészi pályára való alkalmasságának felmérése) Pontszámítás Grafikusművész osztatlan képzés, tervezőgrafika szakirányon Alkalmassági vizsga: megfelelt/ nem felelt meg Gyakorlati vizsga: 200 pont A gyakorlati vizsga részei:
Gyakorlati képzőművészeti vizsga összesen: 90 pont - aktrajzolás 0-20 pont - fejtanulmány 0-20 pont - kreatív feladat 0-50 pont
Szóbeli és írásbeli szakelméleti vizsga összesen: 110 pont - művészettörténeti, tervezőművészeti ismeretek 0-10 pont - otthoni munkák bemutatása 0-70 pont - pályaalkalmassági beszélgetés 0-30 pont
A felvételi vizsgán összesen 200 pont szerezhető, a megszerzett összpontszám megkétszerezésével alakul ki a végleges pontszám. A középiskolai hozott pontok beszámítására nincs lehetőség.
|
|
Tárgyalkotás szak, kerámiatervezés, üvegtervezés, fémműves valamint divat- és textiltervező specializáció
Alkalmassági vizsga:
Az alkalmassági vizsga elektronikusan, portfólió megküldésével történik. A portfóliót egy összefűzött PDF fájlba szerkesztve (akár tömörített formában) várjuk. Kérjük, hogy a portfólió mérete ne haladja meg a 25 MB-ot és a fájl elnevezésében szerepeljenek az alábbi adatok: jelentkező neve, specializáció megnevezése, felvételi éve (pl. szabó_jenő_kerámia_2022.pdf)
A tárgyalkotás szakon az alkalmassági vizsga célja a jelölt forma- és arányérzékének, vizuális nyelvi kifejezőképességének, valamint vizuális kreatív képességének felmérése otthonról hozott munkák bemutatása alapján.
Bemutatandó: 10db A/4-es lap, egy lapon több munka is szerepelhet.
- természeti stúdium, rajz vagy festmény, illetve szabad kompozíció (fej, akt, táj, csendélet, nem stúdium jellegű önálló munka)
- a választott szakkal összefüggő munka (tervek, vázlatok, fotók)
- mintázás tanulmány fotói (textil specializáción nem elvárás a mintázás, helyette bemutatható nagyobb számban festészeti anyag, vagy más színes kompozíció, vagy szakmai tervek)
A beadás pontos határidejéről a felvételizőket hivatalos levélben értesítjük. Az alkalmassági vizsga értékelése: megfelelt/nem felelt meg
Gyakorlati vizsga:
A gyakorlati vizsga célja, hogy a jelölt az alkalmassági vizsga eredményei után bizonyítsa forma- és téralakító képességeinek, a vizsgált jelenségek értelmezése és a vizuális nyelvi kifejezésmódok területén tanúsított érzékenységének, egyéni szakmai invencióinak meglétét. A pályaalkalmassági beszélgetés során pedig mutassa be tájékozottságát a kortárs művészet területén és bizonyítsa alkalmasságát a szakmai-művészi pályára. A felvételi vizsgán összesen 200 pont szerezhető, a megszerzett összpontszám megkétszerezésével alakul ki a végleges pontszám. A középiskolából hozott pontok beszámítására nincs lehetőség. A gyakorlati vizsgán elérhető pontszám: 200 pont A gyakorlati vizsga részei:
- tanulmányrajz 0-25 pont
- tervezési feladat 0-30 pont
- festési feladat modell után 0-25 pont
- kreatív feladat, 3D kompozíció agyagból 0-20 pont
- otthoni munkák bemutatása 0-50 pont
- interjú, műveltségi, pályaalkalmassági beszélgetés 0-50 pont
Összesen: 200 pont
A felvételizők hozzanak magukkal:
- minimum A/2-es rajztáblát, rajzlapokat, rajzszöget;
- a rajzoláshoz tetszőlegesen ceruzát, rajzszenet, krétát, stb.
- a festéshez vízfestéket, vagy temperát, ecseteket, vizes edényt;
- a kreatív feladathoz egyszerű eszközöket (évente meghatározott).
TANULMÁNYRAJZ (max. 25 pont)
- Készítsen egy beállítást az otthonában található tárgyakból. A beállítás tartalmazzon egy darab szögletes, geometrikus formát, egy darab forgásformát, egy darab mintás és egy darab egyszínű drapériát, valamint egy természeti formát.
- Készítsen tónusos tanulmányrajzot a beállításról tetszőleges technikával (pl. ceruza, szén, kréta stb.) A/2-es méretben.
FESTÉSI FELADAT (max. 25 pont)
- Ugyanerről a beállításról készítsen tanulmányrajzot, festményt színes technikával minimum A/3-as méretben (pl. akvarell, tempera, akril, pasztell stb.).
- Válasszon egyet az alábbi irányzatok közül és fesse, vagy rajzolja meg annak stílusában a beállítást: szecesszió, kubizmus, szürrealizmus. Méret minimum A/3.
KREATÍV FELADAT (max. 20 pont):
- csak a textil specializáción belül kárpit területre jelentkezőknek: készítsen két színvariációt a fenti beállításról, ezek egyike készüljön kollázs, a másik pedig tetszőleges technikával.
- mindenkinek: tervezzen hibrid, fantázia élőlényt, ami egy használati tárgy és egy, vagy több valós állat kereszteződésével jön létre, tetszőleges manuális vagy digitális technikával (pl. montázs, kollázs, Photoshop stb.) A/3-as méretben. Egészítse ki a kompozíciót két olyan szóval, szójátékkal, ami megerősíti a látványt.
TERVEZÉSI FELADAT (max. 30 pont)
Divat- és textil specializációra (kárpit) jelentkezőknek:
Készítsen 2 vagy 4 részbe vágott lila káposzta tanulmányozása után 2 különböző aszimmetrikus dekoratív felületet A4-es lapra.
Divat- és textil specializációra (divat) jelentkezőknek:
Tervezzen saját részére egy 3 db-os öltözéket, választott technikával (kollázs, festés, rajz, vegyes, digitális...), amely hangulatában, stílusában illeszkedik a korábbi rajzi feladathoz.
Kerámiatervezés specializációra jelentkezőknek: Keressen az otthonában egy bögrét, egy csempe burkolatot és egy harmadik, szabadon választott felületet és tervezzen rájuk egymáshoz illő, hasonló összhatású mintát maximum három szín használatával. Fotózza le a tárgyakat eredeti állapotukban, valamint készítsen rajzot a tervezett tárgyakról egyenként és együtt.
Fémműves (ötvös) specializációra jelentkezőknek:
FÉM-MŰHELY-JEL TÁRGY: tervezzen a 2020-ban indult pécsi fém szakirányú tárgyalkotó képzés műhelytere elé olyan lemez alapanyagból induló, síkból térbe kilépő műhely-jelet, cégért, táblát, amely a fémes tárgyalkotó képzés helyszíneit jelöli. Tervezhet szimbólumot, a kiindulás lehet felirat, mozaik-szó, amely a fémes képzéssel, annak bizonyos tevékenységeivel kapcsolatos. Javasolt méret kb. 50 cm-es magasság, elhelyezhető függőleges helyzetben vagy mennyezethez kapcsolódóan. Elvárás a tetszőleges anyagú és vastagságú lemez alapanyagból való kiindulás, amelyből szabással, hajlítással, lapolással, hideg- vagy meleg illesztésekkel, vagy egyéb más tetszőleges technikával és anyagkapcsolattal tervezhet. A felrögzítéssel kapcsolatos elképzelései is jelenjenek meg a tervezési lapon. Beadandó elvárt feladatok: - a tervezési folyamatot, tervezési gondolatmenetet és annak eredményét ábrákkal, kiegészítő magyarázó szövegekkel bemutató tervlap/ok A/4-es méretben, megfelelő minőségben, torzulásmentesen digitalizálva (szkennelve, fényképezve) - látványterv az elképzelésről két különböző nézetből, tetszőlegesen kiválasztott szabadkézi technika alkalmazásával A/4-es méretben, megfelelő minőségben, torzulásmentesen digitalizálva (szkennelve, fényképezve) - a megtervezett elképzelés méretarányosan lekicsinyített, papírból vagy más tetszőleges anyagból elkészített modelljének fényképe két nézetből.
Üvegtervező specializációra jelentkezőknek:
Tervezzen díjat üveg felhasználásával, a legmagasabb szintű szakmai elismerés jelképéül. Törekedjen az egyszerű, tiszta megfogalmazásra, egy-egy fogalom köré épülő formai és vagy grafikai kibontásra! A tervezés menete során vegye figyelembe a megvalósíthatóságot és a funkciót. A díj mindenképpen egyedi, új formai kialakítást és gondolatmenetet tükrözzön, elszakadva a kommersz már megszokott, előre gyártott sémáktól. Alkalmazza az üveg anyagára jellemző tulajdonságokat. (optikai tulajdonságok, lencse-, prizma- hatás, transzparencia stb.)
A díjtervezés során az alábbi három téma közül egyet kell kidolgoznia: A. Legjobb KUTATÓ díja (szabadon választott terület) B. Az év ORVOSA (bármilyen területről) C. ZENEI díj (Év előadója, Év dalszerzője stb. szabadon választva) Beadandó elvárt feladatok: - tervezési folyamatot, a tervezési gondolatmenetet és annak eredményét ábrákkal, kiegészítő magyarázó szövegekkel bemutató tervlap/ok A/4-es méretben, megfelelő minőségben, torzulásmentesen digitalizálva (szkennelve, fényképezve) (fektetett vagy álló, vegye figyelembe, hogy a végén monitoron keresztül megnézhető összeállítást kell majd készítenie), - látványterv az elképzelésről két különböző nézetből, tetszőlegesen kiválasztott szabadkézi és akár digitális technika alkalmazásával A/4-es méretben, megfelelő minőségben, torzulásmentesen digitalizálva (szkennelve, fényképezve).
OTTHONI MUNKÁK (max. 50 pont)
Az otthon készült munkákat tartalmazó portfólió, mely tartalmazhat egyéni és tanári korrektúrával készült munkákat is. A portfólió tartalma megegyezhet az alkalmassági vizsgára beadott anyaggal, de kiegészíthető új munkákkal is.
Kérjük, hogy mind az otthoni munkákat, mind a gyakorlati vizsgára készült feladatokat fűzze össze egy digitális portfólióba, pdf formátumba. A fájl neve, valamint a portfólió borító lapja tartalmazza az Ön nevét, a specializációt, amire jelentkezik és a felvételi évét (pl. kovács_józsef_kerámia_2021.pdf). A portfólió mérete ne haladja meg a 25MB-ot. Kérjük, hogy az így készült portfóliót legkésőbb június 27. éjfélig küldje meg a formatervezes@pte.hu címre.
|
|
Kerámiatervezés mesterképzési szak
A gyakorlati vizsgán bemutatandó a legutóbbi években (tanári korrektúrával és/vagy önállóan) alkotott, fontosnak ítélt munkáiról készült fotó dokumentáció (portfolió), valamint legalább öt, maximum tíz eredeti munkája. (Rajz, festmény, tervrajz, plasztika, anyagkísérlet eredménye, szakmai alkotás.)
A szakmai és motivációs beszélgetésen a felvételi bizottság a jelölt általános, művészeti és szakmai műveltségét, illetve szakmai elkötelezettségét vizsgálja kötetlen beszélgetés formájában
A gyakorlati vizsgán 25 pont, a szakmai és motivációs beszélgetésen 23 pont szerezhető. A felvételi összpontszám a vizsgán szerzett pontszám megkettőzésével és a többletpontok hozzáadásával kerül meghatározásra. Tanulmányi pont nem vehető figyelembe.
Felhívjuk figyelmét, hogy a Kerámiatervezés mesterképzési szak bemeneti követelményeivel kapcsolatban teljes kreditérték beszámításával a kerámiatervezés, az üvegtervezés, a fémművesség, a textiltervezés, a formatervezés, a tárgyalkotás, az építőművészet, az animáció, a fotográfia, a média design, a tervezőgrafika, a design- és művészetelmélet, a kézműves tárgykultúra, a képalkotás, a környezetkultúra, a látványtervezés, a designkultúra alapképzési szakok vehetők figyelembe.
Más, a bemeneti követelmények által meghatározott szakokról érkező felvételizőknek a felvételi vizsgával egyidőben kreditelismerési kérelmet kell benyújtaniuk. A nyomtatvány letölthető a következő linkről:
http://kti.pte.hu/files/tiny_mce/Felveteli%202015/PTE-MK_kreditkerelem_k...
A kerámiatervezés mesterszakra történő belépéshez 60 szakmailag releváns kredit szükséges a következő ismeretkörökből: rajz, festés, mintázás, plasztikai gyakorlatok, kerámiatechnológia, tervezési gyakorlatok. Ebből a 60 kreditből a jelentkező legalább 30 kredittel kell, hogy rendelkezzen. A hiányzó maximum 30 kreditet a mesterfokozat megszerzésére irányuló képzéssel párhuzamosan, a felvételtől számított két féléven belül, a felsőoktatási intézmény tanulmányi és vizsgaszabályzatában meghatározottak szerint kell megszerezni.
Hangsúlyozottan kérjük, hogy a kitöltött nyomtatványt a szükséges mellékletekkel hiánytalanul ellátva hozzák magukkal a felvételi vizsgára! A kérvényt a MK Kreditátviteli Bizottsága 2021. július 6-ig elbírálja, a hiányzó anyagok pótlására nem lesz idő.
|