A hangművészet azon művészeti formák összessége, amely a hangot elsődleges közegként vagy anyagként használja, legyen az installáció, multimédia performansz, hangzó kísérlet vagy más, eddig még nem ismert formák interdiszciplináris összekapcsolása. Egyetemünk különleges tudomány- és művészetközi adottságai tették lehetővé, hogy 2020-ban létesítsük, majd 2022-ben pedig előkészítsük a Hangművészet mesterszak akkreditáció anyagát. A meglévő Elektronikus zenei médiaművészet alapszak témaköreit folytatva, de a zene-, képző- és médiaművészetek valamint a bekapcsolható humán- és természettudományok metszetén található a képzési terület kiindulópontja. A szak ennél fogva olyan, BA szakot vagy magasabb szintű egyetemi képzést végzett hallgatókat tud fogadni, akik komplex számítógépes művészeti (különösen zenei) ismeretekkel rendelkeznek, érdeklődésük pedig a hangművészet alkotói és kutatói területei felé irányul.
A 2 éves képzés a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának kiválóan felszerelt stúdióiban, laborjaiban valamint a szomszédos művészeti képzések adta inspiratív környezetben kap helyet.
Felvételi követelmények - 2022
A szak olyan, BA szakot vagy magasabb szintű egyetemi képzést végzett hallgatókat tud fogadni, akik komplex számítógépes művészeti (különösen zenei) ismeretekkel rendelkeznek, érdeklődésük pedig a hangművészet alkotói és kutatói területei felé irányul.
1. Felvételi követelmények
A felvételi vizsga részei:
- gyakorlati vizsga: portfólió és munkaterv bemutatása
- szóbeli vizsga: elbeszélgetés
a. a portfólió és a munkaterv iránti elvárások
Portfólió
- eddigi alkotói és szakmai munkát bemutató, elektronikus dokumentáció
Munkaterv
- a képzés idejére tervezett szakmai munka ismertetése, témakör szerinti és időbeli bontásban;
- irodalom- és műjegyzék;
- várható művészeti és tudományos publikációk ismertetése.
b. az elbeszélgetés részei
- a portfólió és a munkaterv megvitatása
- egyéb, a bizottság által kijelölt helybeni multimédia alkotói feladatmegoldás
2. Felvételi pontszámítás
A PTE vonatkozó szabályzata 12. § (5). bekezdése valamint 9. sz. melléklete szerint a Kar a hangművészet mesterképzésben a jelentkező teljesítményét felvételi pontszámmal, 100 pontos rendszerben értékeli, amelyet a megállapított felvételi vizsgapontok megkettőzésével és a többletpontok hozzáadásával kell meghatározni. Mindezek alapján a felvételi pontszámítás az alábbiak szerint alakul:
Megnevezés | Maximális pontszám |
a. Gyakorlati vizsga: portfólió és munkaterv bemutatása | 34 |
b. Szóbeli vizsga: elbeszélgetés | 15 |
Összesen | 49 |